تپه های باستانی چغابنوت

بنوت روستایی است که بعنوان قدیمیترین روستا در ایران شناخته شده است و بیشتر با نام چغا بنوت ثبت شده است (تپه ای که الان در زمین های شرکت شهید رجایی واقع است ) این مکان قبل از کشف فلز ساخته شده است لازم به ذکر است که این تپه به تپه دالو نیز معروف است
تپه چغابنوت هزاره هشتم تا چهارم پيش از ميلاد-اولين آثار نگارش در فلات ايران
چغابنوت تپه کوچکی است در خوزستان که خانم دکترهلن کنتور در سال 1976م و دکتر عباس علیزاده که در 1375خ آن را کاوش کردندو قدیمی‌ترین استقراردر دشت خوزستان است.
اين تپه كوچك در 6 كيلومتري تپه چغاميش قرار دارد.در سال 1976 هييت باستان شناسي نيو يورك در حال حفاري در تپه چغاميش بود كه تيغه بلدوزري در تپه چغابنوت آثاري باستاني را از زير خاك بيرون مي آورد و هييت حفار دانشگاه شيكاگو به آن محل ميروندو حفاري در آنجا را در دستور كار خود ميگذارند. حفاري در اين محل آثار مختلفي از دوره هاي سوزيانا را از دل خاك بيرون آورد. آثار به دست آمده مربوط به دوره سوزياناي قديم،ميانه و سوزياناي عتيق هستند.بيشترين آثار معماري مربوط به دوره سوزياناي ميانه است.در اين محل ساختمانهاي گرد به همراه كوره مي ساختند و كفهاي خانه را با گل اندود مي كردند. اشياي به دست آمده سفالهايي به شكل پياله ،كاسه هاي ساده ،كاسه هاي با بدنه مقعروسبوهاي با گردنبند بلند بودند. در برخي موارد آثاري از صفحات صاف گلي پخته ديده شد كه يك سمت آنرا با دقت صاف كرده بودند. اين سمت صاف آماده علامت گذاري بود و بعضي از پلاكها با ناخن علامتگذاري شده اند.اين آثار كه در نوع خود بي نظير است نشاندهنده اولين آثار نگارش در اين منطقه استنتايج آزمايش كربن14 سالهاي بين7000 تا 3700 پ م را نشان ميدهد. اين محل ابتدا دوره اهلي كردن و توليد غذا را طي كرده است. ابتدا در ميانه هزاره هشتم پ م و پيش از اختراع سفال چغابنوت مسكون بوده است و تا آغاز دوره سوزياناي عتيق نيزآباد بوده است.براي مدتي متروك ميشود و در هزاره پنجم پ م تا هزاره چهارم پ م دوباره در اين منطقه زندگي جريان مييابد
ماخذ : ايران در پيش از تاريخ اثر دكتر ص م شهميرزادي )
بنوت نوین (بنوت بالا و بنوت پایین)
بر طبق اطلاعاتی که از بزرگان و ریش سفیدان این منطقه حاصل شده است بنوت در چندین محل جابجا شده که همه در یک نزدیکی بوده اند این روستا به دو بخش مجزا تقسیم شده ،بنوت اول با نام هایی همچون بنوت معزی (معزی از مالکین این محل بوده است )، بنوت علیا، بنوت بالا نامگذاری شده است که الان بنوت بالا ور زبان هاست وبنوت دوم با نام هایی همچون بنوت رشیدیان (رشیدیان از مالکین این محل بوده است)، بنوت سفلی، روستای شهید طهماسبی (از شهدای این روستا درجنگ تحمیلی) .
تعداد سکنه بنوت بالا هزار نفر وبیشتر آنها بختیاری از تیره چهارلنگ هستندو تعدا سکنه بنوت پایین پانصد نفر و بیشتر آنها بختیاری از تیره چهار لنگ می باشند.
آثار تاریخی و گردشگری بنوت بالا
از آثار ماندگار در این منطقه چغا بنوت ، چشمه سار گیروب که در قدیم مردم آب آشامیدنی خود را از این جا تهیه کرده ودر آنجا حمام کرده که بعدها یک حمام بزرگ ومشترک در این روستا ساخته شده است. در روبروی این روستا قلعه امیر بهمن خان درروستای شلگهی بنا شده ، قدمگاه امیرمومنین در قبرستان این روستا با آجر ها وکاشی کاری که با کوره های دستی درست شده بنا وبعدها این مکان بازسازی شده وهمچنین باغ های میوه که در آن میوه هایی همچون پرتقال،نارنچ،لیمو، انگور…وجود داشت لازم به ذکر است که الان این باغ ها به زمین های زراعتی ومسکونی تبدیل شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − ده =

  • نقشه محلات قدیمی دزفول
  • تازه های سایت