آبشار شوی دزفول

آبشار شوي دزفول E50 48 N50 32 تله زنگ، جاذبه اي گمنام در سالن کوه از سلسله جبال زاگرس مي باشد. اين آبشار زلال و فوق العاده زيبا با ارتفاع حدود يکصد متر يکي از بلندترين و زيباترين آبشارهاي ايران است که زينت بخش کوه هاي پر رمز و راز سردشت دزفول و سالن کوه زاگرس مي باشد. وجود صخر هايي عظيم، پرهيبت و استوار در اطراف اين آبشار، شگفتي هاي اين آبشار جذاب و خيره کننده را صد چندان کرده است. ديدار از اين آبشار زيبا سفري پرمخاطره را مي طلبد. براي عزيمت به آبشار مي بايست برنامه ريزي دقيق، شامل تنظيم ساعت حرکت، محل اطراق، لوازم و آذوقه مورد نياز صورت گيرد و مهمتر از همه دانستن برنامه حرکت قطارهاي مسير از ملزومات اين سفر است. بهترين مسير دسترسي به اين آبشار از طريق راه آهن و از مسير ريلي دورود(در استان لرستان) به انديمشک(در استان خوزستان) مي باشد. مقصد اصلي، ايستگاه تله زنگ است که نقطه آغاز حرکت به طرف آبشار مي باشد. فاصله ايستگاه تله زنگ، تا دورود حدود چهار ساعت قطارنوردي است! و در طول مسير مي بايست از ايستگاه هاي بيشه، سپيد دشت، کشور، تنگ هفت و تنگ پنج نيز بگذرد.

اين مسير ريلي شگفت انگيز، در کنار رود خروشان دز و از لابلاي صخره هاي عظيم و تونل ها و پل هاي پياپي مي گذرد. طبيعت بي همتاي اين مسير در کنار ايستگاه هايي که ساليان دراز قدمت دارند با مردماني صبور که زيباترين آهنگشان سوت قطارهاي عبوري است، عظمت خداي تعالي و قدرت اراده انسان را يادآور مي شود. دو نوع قطار در اين مسير در تردد هستند. يکي قطار سراسري تهران به اهواز و ديگري قطار محلي دورود به انديمشک. سوار شدن به قطار محلي و آشنايي با مردمان محجوب اين مسير واقعا يک خاطره به يادماندني است(لازم به ذکر است در اين سفر با معلمي جوان، برخورد کرديم که بعد از پياده شدن از قطار محلي حدود چهار ساعت در دل کوه هاي منطقه شول آباد پياده روي مي کرد تا به شاگردانش در يک روستاي دوردست آموزش بدهد). مردماني واقعا بي ادعا و بي تلاش. در ايستگاه تله زنگ مي توانيد تصميم بگيريد که حدود سه ساعت ديگر به طرف آبشار پياده روي کنيد و يا در اين ايستگاه اطراق کرده و صبح زود راه بپيماييد. به هر حال اولين کار، گذشتن از رود عظيم و خروشان دز است آن هم به وسيله پلي فلزي، بزرگ و استراتژيک که محل عبور آرام قطارها است. اين پل خاطرات زيادي از دوران جنگ تحميلي دارد که هدفي دست نيافتني براي هواپيماهاي عراقي بود. بعد از عبوراز پل، وارد مسيري سه ساعته تا روستاي شوي شويد. اين مسير از کنار رودخانه دز گذشته در محل يک قبرستان قديم عشاير، از اين رودخانه جدا و وارد مسير کوهستاني مي شود. چيزي که به نظر عجيب مي رسد، تپه هايي است که از قرار معلوم بوسيله افرادي خاص، به تصرف درآمده و سنگ چين شده اند! در آن طرف تپه ها، دره اي زيبا با آبي سرد و زلال و مملو از ماهي قزل آلا و ماهي زرده نمايان مي شود و در انتهاي اين دره روستاي شوي با ديدني هاي خاص خود انتظار شما را مي کشد. اگر در تاريکي شب از اين مسير بگذريد، پرتو افشاني کرم هاي شب تاب و زنبورهاي کوچک و نوراني، شما را متحير مي کند. جهت استراحت، روستاي شوي محل مناسبي است. افسانه ها و روايات اهالي در مورد امامزاده، نظرگاه و چشمه آب شوي نيز بسيار جالب و شنيدني هستند. امامزاده سيدمحمود، نوه موسي ابن جعفر با بقعه اي سفيدرنگ، زيارتگاه و محل نذورات اهالي و مسافران عبوري است و به باور اهالي هنوز هم ردپا و انگشتان اين امامزاده بزرگوار بر روي صخره هاي اطراف ديده مي شود و حتي ظهور آبشار شوي را به برکت اين امام و نظرگاه ايشان مي دانند. مردم اين منطقه از ايل بختياري چهارلنگ، طايفه هاي چراغي، حاجيوند، دهقان شوي و خيري هستند و به کار کشاورزي و دامپروري مشغولند. از اين به بعد وارد مسيري صخره اي و سخت مي شويد که براي گذشتن از آن بايد از دوستان خود و همچنين از سيم هاي بکسل که بين صخره ها کشيده شده است کمک بگيريد. حين حرکت در ميان صخره هاي پر رمز و راز و مرموز سالن کوه انگار که کشف بزرگي انتظار شما را مي کشد. سرانجام، پس از يک ساعت پياده روي و صخره نوردي از محل روستا مي توان شکوه بي نظير آبشار و صداي غرش آن را حس کرد.
لحظه اي که تمام مخاطرات و سختي هاي راه فراموشتان مي شود و ناخوداگاه عظمت خداي متعال را شکر مي کنيد. در بالاي آبشار، غار معروف شوي نيز براي علاقه مندان به کوه و غارنوردي نام آشنايي است. همچنين آبشار دوم شوي نيز در حدود يک کيلومتر بالاتر از اين آبشار واقع است که آن هم ديدني است. زلالي آب آبشار به همراه دوزيست ها، سمندرهاي منحصربفرد، خرچنگ ها، مارمولک هاي عجيب و درشت و غيره. انگار شما را به دنيايي ديگر آورده است. در سرچشمه آبشار که مسير دسترسي هم دارد درختان بلندي مانند انجيرکوهي و بيد روييده اند که آب پس از سير کردن آنها از ارتفاعي بلند و در مساحتي عريض به پايين پرتاب مي شود. از ويژگي هاي اين آبشار اتصال آن به سفره هاي آب زيرزميني است به اين معني که سرچشمه آبشار از دل کوه است. قبل از تاريکي هوا به فکر بازگشت باشيد آن هم بازگشتي چهار ساعته. اگرچه مشکلات مسير رفت در بازگشت هم تکرار مي شود ولي مطمئنا از رفتن به اين سفر پشيمان نيستيد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =

  • نقشه محلات قدیمی دزفول
  • تازه های سایت