جنگل های دز

جنگلهای طرفین رودخانه دز مملو از درختانی چون گز، پده ، سریم آخرین بازمانده جنگلهای نیمه گرمسیری ایران بوده و تنها زیستگاه اصلی گونه جانوری و منحصر بفرد گوزن زرد ایرانی است و از سال 1346 ، حدود 26 هزار هکتار از این جنگلها بطول تقریبی 150 کیلومتر با عنوان منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز تحت مدیریت و حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارند .
پناهگاه حیات وحش
پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده دز”
منطقه دز مشتمل بر منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز، رویشگاه طبیعی و وسیعی از جنگلهای گرمسیری و نیمه گرمسیری است که در گذشته ها از زاگرس ایران تا کشورهای عراق و سوریه و لبنان و فلسطین کشیده شده بود. منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز بصورت دو نوار جنگلی است که دو طرف رودخانه دز را پوشانده و همراه با آب رودخانه مذکور اکوسیستم کلان دز را بوجود آورده است.این منطقه از بیست کیلومتری جنوب دزفول و از محل روستای سردارآباد شروع و در امتداد شمال به جنوب رودخانه دز همراه با این رودخانه ادامه یافته و بعد از گذر از شرق هفت تپه در 5 کیلومتری شمال شرق ملاثانی تا روستای چرام 2 از دهستان عنافچه کشیده می شود.این محل قبل از محل پیوند رودخانه های دز و کارون می باشد.
راههای دسترسی به منطقه
جاده آسفالته رانکین : این جاده که به شرکت کشت و صنعت اختصاص دارد از میان پناهگاه حیات وحش دز جنب منطقه آب شیرین گذشته و پل فلزی رانکین پناهگاه حیات وحش دز را به دو قسمت تقسیم مینماید.
2- از کیلومتر 20 جاده شوش – اهواز می توان وارد منطقه شده و همچنین از طریق راه آهن سراسری اهواز – تهران در دومین ایستگاه در نزدیکی اندیمشک به رودخانه و منطقه حفاظت شده وارد شد.
آبهای راکد ، آبگیرها و تالابهای منطقه دز:
آبگیرهایی در منطقه دز وجود دارد که در اثر طغیان رودخانه دز و بارندگی زمستانه وافر از آب می شود.مهمترین نقش این آبگیرها بعنوان زیستگاه امن پرندگان مهاجر زمستانه است. تالابهای رودخانه دز شامل عاطی ، باقر، حاجات و خلیفه حیدر می باشد.
پوشش گیاهی
درختان پده و گز درختچه های سریم ، جاز ، تمشک ، استبرق، کهورک و لگجی و از گیاهان خانواده یونجه و گرامینه و دیگر گیاهان علفی و یکساله تشکیل شده است. گیاهان دارویی شامل گل گاوزبان ، بومادران ، بابونه ، خردل سیاه . جوامع گیاهی شامل پده ، گز ، پده – گز
ویژگی های اکولوژیک منطقه دز:
1-تلطیف هوا (تامین اکسیژن هوا، تامین رطوبت کافی، کاهش درجه حرارت محیط)2-کاهش ضریب تخریب بادهای شدید و طوفانی درمحل3 -کاهش قدرت تخریبی سیل رودخانه دز4- تقویت پدیده باران زایی5- حفاظت آب و خاک در منطقه6- زیستگاه اصلی گوزن زرد7- زیستگاه فصلی و دایمی پرندگان درخت زی و خاکزی8 – محل زادآوری پرندگان مهاجر تابستانه و بومی و پستانداران و خزندگان و دوزیستان بومی.9 – محل زمستان گذرانی پرندگان آبزی مهاجر زمستانه
اهميت اقتصادي- اجتماعي پناهگاه حيات وحش دز
1- نگهداشت آب و تامین آب اراضی کشاورزی همجوار
2- حاصلخیزی خاک و توسعه امر کشاورزی در اراضی همجوار
3- تامین قسمتی از پروتئین مورد نیاز محل
4- تامین علوفه دامهای محلی
5- تامین هیزم خشک جهت سوخت اهالی
6- ایجاد زمینه آموزش و تحقیق در محل
7- ایجاد انگيزه های زیست محیطی در مردم
8- ایجاد زمینه تفرج و تفریح
9- سهولت امر حفاظت با مشارکت مردم.
وجود ارزشهای فوق الذکر و همچنین وجود وحوش در سراسر منطقه و بعضاً دارای ارزش جهانی اهمیت پناهگاه حیات وحش دز را صد چندان نموده است.
فون جانوری
پستانداران
راسته جوندگان ( تشی ، خرگوش و خارپشت گوش بلند)
راسته خفاش ها ( خفاش میوه خوار ، خفاش بینی برگه ای ، خفاش حشره خوارنمونه )
راسته گوشتخواران ( گرگ ، شغال روباه معمولی ، رودک عسلخوار، راسو کفتار و گربه جنگلی )
راسته زوج سمان ( گراز ، گوزن زرد ایرانی)
– پرندگان
مهمترین پرندگان این منطقه عبارتند از: باکلان، مارگردن، اردک مرمری، اکراس آفریقائی، اردک ارده ای، دراج ،تیهو، گیلار، حواصیل شب و …..
خزندگان
شامل لاک پشت برکه ای ، لاک پشت فراتی و مارها شامل مار جعفری و گرزه مار (افعی) می باشد. ب) منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز

– نام گردشگاه طبیعی : منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز
– نوع گردشگاه : حفاظت شده
– شهرستان : دزفول
– موقعیت مکانی: 45 کیلومتری شهرستان دزفول حوالی چغازنبیل
– نحوه دسترسی : جاده های آسفالته روستایی و جاده خاکی
نوع بهره برداری از آن : قابلیت آن جنگلی و جاذبه های آن اراضی جنگلی با عبور رودخانه دز و همچنین تنوع پرندگان منطقه از جاذبه های جنگل دز می باشند.
– نوع مالکیت : دولتی ( تحت مدیریت سازمان )
– قابلیت و جاذبه ها : زیستگاه اصلی گونه منحصر بفرد گوزن زرد ایرانی و آخرین بازمانده جنگلهای نیممه گرمسیری ایران
– موانع و مشکلات موجود : تخریب اراضی جنگلی و تبدیل به اراضی کشاورزی ، آتش سوزی ، ریشه کن نمودن درختان و درختچه ها ، شکار و صید غیر مجاز
– زمان مناسب جهت استفاده از گردشگاه فصل پائیز تا اوایل بهار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =

  • نقشه محلات قدیمی دزفول
  • تازه های سایت