سید مصطفی فارغ دزفولی

زاده: 1311 هجری شمسی

در سال یکهزار و سیصد و یازده هجری شمسی، در دزفول، در بیت کوچک مرحوم آیت الله حاج سید حسین فارغ دزفولی، به دنیا آمد.

آباء و اجداد وی :

پدرش، مرحوم حاج سید حسین فارغ، از اجله ی علمای در حد اجتهاد و خطبای بزرگ دزفول بود که از نظر معنوی؛ محبوبیتی فوق العاده در قلوب مردم این شهر داشتند. پدر مرحوم حاج سید حسین، مجتهد مسلم، مرحوم آیت الله آقا سید مهدی فارغ بودند که مدت ها از عمر شریف خود را صرف تدریس علوم حوزوی در مدرسه علمیه سادات دزفول سپری نمودند. مرحوم آقا سید مهدی فارغ تالیفاتی داشتند از جمله، کتاب « تحفه المحبین » است، که مرحوم آیت الله شیخ محمد رضا معزی (ره)، بر آن تقریظ نوشته اند. پدر ایشان، مرحوم آیت الله سید حسین فارغ (ره) بودند که هم به مقام اجتهاد نائل شده بودند و هم از طبع شعر غرائی، بویژه در حوزه مراثی، بر خوردار بودند. وی در سرودن مرثیه های حضرت سالار شهیدان، تخلص به «فارغ» داشتند و این تخلص را از آیه کریمه قرآن مجید،«فاصبح فواد ام موسی فارغا»، اقتباس کرده بودند. پدر مرحوم آقا سید حسی4ن، مرحوم آیت الله فارغ، از علمای بزرگ و مجتهدین بنام این منطقه بوده است. ایشان فرزند مرحوم آیت الله آقا سید محمد کبیر، دانشمند و متفکر بزرگ است. علمای بزرگ اصفهان منظور فراگیری درس حکمت آن بزرگوار، با قافله، از مسیر رشته کوه های زاگرس به دزفول می آمدند و ازمحضر آن شخصیت بزرگ علمی و معنوی استفاضه می نمودند. سلسه جلیله اجداد مرحوم آقا سید محمد کبیر با بیست و پنج واسطه، به باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر(ع) متصل می شود.

تحصیلات :

آقا سید مصطفی،در سن شش سالگی، در مکتبی که در آن زمان، تقریباً به صورت ملی اداره می شد، وارد شد. مرحوم آقا سید حسین، والد ایشان به هیچ یک از فرزندان خود اجازه ی تحصیل در مدارس رضاخانی را نمی دادند. بدین منظور، خود و جمعی از هم فکرانش، از روحانیان متعهد دزفول، مدرسه ای تأسیس؛ و آموزگاران مبرزی را برای تدریس دعوت به همکاری نمودند. مؤمنین شهر نیز، فرزندان خود را به این مکتب می فرستادند. حاج سید مصطفی، دوران ابتدائی، تا مقطع دیپلم را با شرکت در امتحانات متفرقه، سپری نمود و آن گاه دروس علوم حوزوی را در محضر مراجع عالی قدر دزفول، همچون: مرحوم آیت الله نبوی، مرحوم آیت الله آقا شیخ محمد علی معزی، مرحوم آیت الله منصور سبط الشیخ انصاری تلمذ نمود. چندی نیز در قم، از محضر درس آیت الله بروجردی و آیت الله گلپایگانی، برخوردار گشت. در بعضی مواقع نیز در درس اصول مرحوم امام خمینی(ره)، شرکت می نمود.

در دوران انقلاب اسلامی، با ورود به حوزه ی مسائل سیاسی، فشارهای فراوانی را تحمل نمود، وی در دوره های دوم و سوم قانون گذاری، به مدت هشت سال، در سمت نمایندگی مردم فهیم دزفول، در مجلس شورای اسلامی، انجام وظیفه نمود.

آثار و تألیفات وی :

ایشان در طول زندگی، نوشته ها و سروده هایی داشته است که تا کنون از ایشان کتاب«آرامش بخش دل و جان در فقدان عزیزان و فرزندان»، که ترجمه و نگارش کتاب نفیس« مسکن الافؤاد، فی فقدالاحبه والاولاد» مرحوم شهید ثانی- مؤلف کتاب شرح لمعه است- به زیور چاپ آراسته شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 10 =

  • نقشه محلات قدیمی دزفول
  • تازه های سایت