دفتر نمایندگی یونسکو در دزفول نیازمند توجه ویژه مدیریت شهری

تنها دفتر نمایندگی یونسکو در خوزستان نیازمند توجه ویژه مدیریت شهری دزفول

مسعود شامدیل در گفتگو با خبرنگار دزآفاق اظهار کرد : دفتر نمایندگی یونسکو در سال 1342 با هدف ترویج بهداشت، سوادآموزی در راستای پیشه و حرفه‎های تاثیرگذار در معیشت مردم که در واقع نوعی انتقال دانش به طبقه زراعی-کشاورزی بوده است تاسیس شد.

وی تصریح کرد : پس از گذشت چند دهه تعطیلی این دفتر با تلاش مدیریت شهری مجددا در اسفند ماه سال 90 مشارکت و همکاری سازمان شهرداری و کمیسیون ملی یونسکو ایران برای تدوین میراث فرهنگی، مادی و طبیعی در این شهرستان راه‎اندازی شد.

مدیر دفتر ملی یونسکو در دزفول در ادامه افزود : با را‎ه‎اندازی این دفتر امکان آماده‎سازی و ثبت جهانی میراث مادی از جمله بافت قدیم، رود دز، پل باستانی و میراث معنوی از جمله مهارت‎ها، صنایع دستی، آیین‎ها و سنت‎های فرهنگی مردم اصیل شهرستان دزفول و میراث طبیعی و محیطی فراهم شد.

شامدیل در ادامه گفت : این دفتر فعالیت خود را با پیگیری موضوعاتی نظیر حفظ و احیاء تجارب مشاغل گذشتگان شامل مکتوب نمودن دانش شفاهی صنعتگران و استادکاران و هنرمندان از طریق گرفتن مصاحبه و ثبت و ضبط شیوه‎ی آب‎رسانی کهن، ترویج صنایع دستی آغاز نموده است، که تا به امروز هم دستاوردهای بسیار مثبتی را دربرداشته است.

وی همچنین افزود : با فعالیت‎های صورت گرفته حجم عمده‎ای از اطلاعات مورد نیاز را زمینه‎های مختلف باستان‎شناسی، معماری، تاریخی، کشاورزی، سازه های آبی، آبیاری، محیط‎زیست، آداب و رسوم، فرهنگ، صنایع‎دستی و غیره تحت عنوان یک مرکز اسناد جمع‎آوری و آرشیو شده است

شامدیل در پایان توجه مدیریت شهری به دفتر نمایندگی یونسکو در دزفول به عنوان تنها دفتر نمایندگی ملی یونسکو در استان خوزستان را ضروری دانست و گفت : با توجه به اینکه دفتر ملی یونسکو در دزفول تنها دفتر یونسکو در خوزستان است میتوان از ظرفیت آن در دزفول بهره جست./دزآفاق

تاریخ خبر : یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹‌

روابط عمومی سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 5 =

  • نقشه محلات قدیمی دزفول
  • تازه های سایت