Saturday , April 21 2018 | شنبه , اردیبهشت ۱ ۱۳۹۷
بالا نویس
شما اینجا هستید: خانه / پروژه های اجرا شده / پروژه های محدوده بافت قدیم

بایگانی دسته بندی ها : پروژه های محدوده بافت قدیم

اشتراک به خبردهی

احداث جان پناه در محدوده جاده ساحلی دزفول

529048photo01

مدیرسازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول گفت:این سازمان در راستای زیباسازی منظر شهری اقدام به احداث جانپاه سنتی در محدوده جاده ساحلی رودخانه دز کرده است‌. مسعود شامدیل در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبری دز(دز ان ان)، اظهار کرد:  این پروژه شامل مرمت بدنه ساختمان ها و احداث جان پناه  آجری با توجه به اختلاف سطح پیاده رو ... بیشتر بخوانید »

خانه تاریخی نیلساز

خانه نیلساز (5)

خانه تاریخی نیلساز به اوایل دوره پهلوی برمی گردد که در محله قدیمی شاهرکن الدین و در مجاورت ساباط ملک آسا احداث گردید است. فرم پلان آن به صورت مستطیل شکل بوده این خانه دارای دوطبقه می باشد که آن با طاق و قوس پنج وهفت کار شده است در بعضی از قسمت های حیاط از ویژگی طاق های کلیل ... بیشتر بخوانید »

نخل کلبی خان

نخل کلبی خان

به گزارش nosazidezful.ir نخل کلبی خان در محله صحرا بدر مغربی درامتداد پل قدیم کوچه مسجدصعصعه اول کوچه باقلیون دزفول ، ازقدیم الایام ، در زیریک طاق بلند که اتاق نخل معروف هست نگهداری می شود که از اول ماه محرم با کمک اهالیه کوچه نخل به بیرون اورده و اراسته میشود. چنانچه در مورد این نخل شایع است برای یکی ... بیشتر بخوانید »

مرمت ساباط صوبیون

صوبیون2

ساباط صوبیون جزء بناهاي تاريخي و در حال ثبت ملی است كه قدمت آن به دوره قاجاريه مي رسد همچنين از مجموعه ساباط های محله لوریان بشمار می رود که در بافت قدیم شهر دزفول و درگذری قدیمی بنام(سرآب) واقع شده است.درهمجواری این ساباط وجود خانه هایی متعلق به دوران قاجاریه وباشیوه معماری تک ایوانی چشم انداز زیبایی را در ... بیشتر بخوانید »

مرمت ساباط بیگدلی

به گزارش nosazidezful.ir- ساباط بيگدلي در محله سياهپوشان بنايي است قاجاري با ۱۶ متر طول و ۴ متر عرض كه بنا به نياز عابرين گذر به سايه انداز و آسايش در مسير حركت درامتداد گذر سيمرغ بنا گرديده است. از ويژگيهاي اين ساباط مي توان به تاق آهنگ آجري، دسترسي به خانه مجاور از زير آن و استفاده از اتاق ... بیشتر بخوانید »

مرمت ساباط تاریخی مقدمیان

ساباط تاریخی مقدمیان که قدمت آن به دوره قاجار می رسد، در امتداد گذر آبشار همجوار با خانه عراقی و در پیوستگی مجموعه ای از ابنیه تاریخی تشکیل محدوده ارزشمند شهری در محله لوریان را داده است. وجود این ساباط با طاقی به سبک رومی و قرار گرفتن آن بر روی پلکان مقدمیان بعنوان یکی از بندارها(اختلاف سطح ها) هسته ... بیشتر بخوانید »

احداث ساباط ورودی بازار قدیم”شیخ اسماعیل قصری”

به گزارش nosazidezful.ir- بازار قدیم دزفول در فضای سنتی بافت تاريخي ودر مرکز شهر قرار گرفته است و قدمت آن همزمان با تشکیل هسته اولیه شهر بوده که بدنبال رشد و توسعه در ادوار مختلف به فراخور نیاز ،دستخوش توسعه و تغییرات گردید. و از جمله بازارهای بزرگی است که علی رغم گذر زمان و تغییرات فیزیکی و فرهنگی هنوز ... بیشتر بخوانید »

کفپوش گذاری مرکز محله سرمیدان

محله سرمیدان در مرکز شهر واقع شده و یکی از محلات قدیمی بافت کهن دزفول محسوب می شود که از ویژگی های منحصر بفردی برخوردار است. به گزارش nosazidezful.ir- این محله از یک سو در مجاورت حرم مطهر امامزاده سبزقبا قرار دارد که به همین دلیل محل تردد زائران و مجاوران این امامزاده می باشد و از سوی دیگر در ... بیشتر بخوانید »

آغاز مرمت “قمش چوقابافان”

مرمت قمش چوقابافان

مسعود شامدیل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: شهر دزفول در گذشته دارای ۱۵  قمش (سربطاق) بوده که متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل فرسایش و عدم توجه این قمش‌ها تخریب شده یا به صورت متروکه رها شده‌اند. حال برای اولین بار یکی از این قمش‌های تاریخی در راستای احیای این ابنیه کم‌نظیر و میراث نیاکان ... بیشتر بخوانید »

ساماندهی مجموعه تاریخی، مذهبی شیدانه امام رضا(ع)

کفسازی شیدانه امام رضا

در آستانه ماه محرم اجرا گردید: ساماندهی مجموعه تاریخی، مذهبی شیدانه امام رضا(ع) سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول در آستانه ماه محرم و در راستای ساماندهی ابنیه تاریخی اقدام به کفپوش گذاری محوطه قمش (سربطاق) تاریخی چوقابافان و شیدانه امام رضا علیه السلام(کاروان اسراء) که سالانه پذیرای خیل عظیم عزاداران حسینی می باشد نمود. مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی با ... بیشتر بخوانید »

Scroll To Top