Saturday , April 21 2018 | شنبه , اردیبهشت ۱ ۱۳۹۷
بالا نویس
شما اینجا هستید: خانه / تازه ها

بایگانی دسته بندی ها : تازه ها

اشتراک به خبردهی

مستند متل های کهن دزفولی ساخته می شود/ رونمایی در بهمن ماه

984762photo001

مدیر پایگاه مشترک تدوین پرونده نامزدی میراث جهانی دزفول از ساخت مستند ویژه متل های قدیمی دزفول و رونمایی از آن در بهمن ماه خبرداد. مسعود شامدیل درگفت و‌گو با خبرنگار شبکه خبری دز(دز ان ان)، اظهار کرد: شهر آجری دزفول از یک تاریخ کهن و میراث گرانبهای مادی و معنوی زیادی برخوردار است. وی افزود: باهدف جلوگیری از انقراض ... بیشتر بخوانید »

احداث جان پناه در محدوده جاده ساحلی دزفول

529048photo01

مدیرسازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول گفت:این سازمان در راستای زیباسازی منظر شهری اقدام به احداث جانپاه سنتی در محدوده جاده ساحلی رودخانه دز کرده است‌. مسعود شامدیل در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبری دز(دز ان ان)، اظهار کرد:  این پروژه شامل مرمت بدنه ساختمان ها و احداث جان پناه  آجری با توجه به اختلاف سطح پیاده رو ... بیشتر بخوانید »

نمدمالی

untitled-1

نمد، کنه به اصطلاح نسج یافته ای می باشد که با ایجاد فشار، رطوبت و حرارت درست می شود. نمد مالی از جمله صنایعی است که در استان خوزستان به دلیل حضور عشایر که مصرف کنندکان اصلی تولیدات نمدی هستند رواج دارد. دزفول یکی از مراکز مهم تولید نمد در این منطقه محسوب می شود. تولیدات نمدی این شهر: زیر ... بیشتر بخوانید »

کپوبافی

کپوبافی (1)

کپو نوعی محصول حصیری است که در هنگام تزیین با کاموا نام محلی کپو به خود می گیرد. کپو با پیچش ساقه های مرکزی و جوان نخل خرما که در گویش محلی پیش گفته می شود بدور ساقه های دور ریختنی گندم و جو که کِرتک نام دارد، تهیه می شود . در استان خوزستان مرکز بافت کپو در دهستان ... بیشتر بخوانید »

پیشینه حرفه های صنایع دستی دزفول

پیشینه حرفه های صنایع دستی در شهرستان دزفول را از زمانی باید بدانیم که مهارت های فردی با استفاده از اندیشه و خلاقیت، دستان پرتوان و مواد اولیه موجود در محیط، انسان را به ساخت وسایل مورد نیازش منجر گردانید. این مصنوعات روزگاری برای خود مصرفی و سپس معاملات پایاپای و درنهایت به عنوان شغل و حرفه در آمده بودند. بیشتر بخوانید »

خانه تاریخی گلچین دزفول؛ گنجی آجری در دست فراموشی

2064279

خانه تاریخی «گلچین» یکی از آثار ارزشمند ملی و گنجینه ای از نقوش آجری در بافت تاریخی دزفول است که بر اثر بی توجهی متوليان به دست فراموشی سپرده شده است.  به گزارش nosazidezful.ir به نقل از خبرگزاری مهر، رویا رجبی: بافت تاریخی دزفول که با ورود به کوچه پس کوچه های آن احساس ناب حضور در اعماق تاریخ به ... بیشتر بخوانید »

خانه تاریخی نیلساز

خانه نیلساز (5)

خانه تاریخی نیلساز به اوایل دوره پهلوی برمی گردد که در محله قدیمی شاهرکن الدین و در مجاورت ساباط ملک آسا احداث گردید است. فرم پلان آن به صورت مستطیل شکل بوده این خانه دارای دوطبقه می باشد که آن با طاق و قوس پنج وهفت کار شده است در بعضی از قسمت های حیاط از ویژگی طاق های کلیل ... بیشتر بخوانید »

آتش سوزی موزه دزفول جزئی نبود/سهل انگاری ها پایان یابد

آتش سوزی حمام کرناسیون

مدیرعامل سازمان نوسازی و بهسازی دزفول گفت: آتش سوزی روز گذشته در موزه مردم شناسی دزفول جزئی نبوده و این حادثه عبرتی است تا کمبودهای ناشی از سهل انگاری در این مکان تاریخی پایان یابد. بیشتر بخوانید »

Scroll To Top