Tuesday , May 22 2018 | سه شنبه , خرداد ۱ ۱۳۹۷
بالا نویس
شما اینجا هستید: خانه / آخرین خبرها / آغاز مرمت “قمش چوقابافان”

آغاز مرمت “قمش چوقابافان”

مسعود شامدیل در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: شهر دزفول در گذشته قمش چوقابافان (1)دارای ۱۵  قمش (سربطاق) بوده که متاسفانه در سال‌های اخیر به دلیل فرسایش و عدم توجه این قمش‌ها تخریب شده یا به صورت متروکه رها شده‌اند. حال برای اولین بار یکی از این قمش‌های تاریخی در راستای احیای این ابنیه کم‌نظیر و میراث نیاکان شهرمان مورد مرمت قرار می‌گیرد.

 

او اضافه کرد: قمش تاریخی چوقابافان در بافت قدیم دزفول، کوچه شیدانه امام رضا علیه‌السلام و در زیرزمین مسجد امام رضا علیه‌السلام قراردارد و دارای ۷۵ پله می باشد. وجه تسمیه این قمش به نام متولی وقت مسجد آقای صادق قلی چوقابافان است که در زمان جنگ تحمیلی منطقه مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد و جهت خارج کردن شهدا از زیر آوار مجبور به پر کردن این قمش می‌شوند.

 

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول با اعلام اینکه مرمت قمش تاریخی چوقابافان توسط سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول آغاز شده افزود کار پاکسازی این قمش تاریخی توسط سعید قلیان متولی این مکان با همکاری شهرداری دزفول به اتمام رسیده و پروژه مرمت و احیای این اثر تاریخی توسط سازمان نوسازی و بهسازی در حال اجرا می باشد.

به گزارش ایسنای خوزستان، قمش‌ها بنایی دست کند هستند که در گذشته جهت دسترسی به کانال‌های زیرزمینی انتقال آب رودخانه حفر می‌شدند و تامین کننده آب مصرفی اهالی محل بودند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top