Tuesday , May 22 2018 | سه شنبه , خرداد ۱ ۱۳۹۷
بالا نویس
شما اینجا هستید: خانه / تازه ها / احداث ساباط ورودی بازار قدیم”شیخ اسماعیل قصری”

احداث ساباط ورودی بازار قدیم”شیخ اسماعیل قصری”

ساباط شیخ اسماعیل قصریبه گزارش nosazidezful.ir- بازار قدیم دزفول در فضای سنتی بافت تاريخي ودر مرکز شهر قرار گرفته است و قدمت آن همزمان با تشکیل هسته اولیه شهر بوده که بدنبال رشد و توسعه در ادوار مختلف به فراخور نیاز ،دستخوش توسعه و تغییرات گردید. و از جمله بازارهای بزرگی است که علی رغم گذر زمان و تغییرات فیزیکی و فرهنگی هنوز کم و بیش کالبد و هویت خود را حفظ نموده است.
با توجه به اهداف سازمان نوسازی و بهسازی در راستاي ساماندهي و مرمت گذرهاي بافت تاريخي دزفول و با توجه به اهميت بازار قديم با بیش از هزار سال قدمت، اين سازمان با هماهنگی و نظارت شهرداری و سازمان میراث فرهنگی اقدام به طراحی و بهسازی ورودیهای بازار از خیابان امام خمینی و شریعتی نمود. بهسازی ورودیهای بازار از خیابان امام خمینی بصورت پله و رمپ اجرا گردید که تا حدودی مشکل تردد عابرین و وسایل نقلیه را مرتفع گرداند.

طبق مطالعات و تحقيقات بعمل آمده بر ورودي شيخ اسماعيل قصري منشعب از خيابان شريعتي و گرد آوري اسناد و مدارك قديمي مشخص گرديد كه قبلا اين ورودي بازار داراي سابات بوده است لذا سازمان اقدام به بازسازي سابات و خوانا سازي گذر شيخ اسماعيل نمود که با توجه به موقعیت بازار که در هسته اولیه و مرکزیت فعلی شهر قرار دارد، اجرای این پروژه مورد استقبال کسبه بازار و مردم قرار گرفت. اين پروژه كه در تابستان ۱۳۸۹ بمدت ۴۵ روز توسط كارشناسان و معماران سازمان نوسازي و بهسازي انجام گرفت داراي مشخصات فني زير مي باشد:

– طول سابات ۸ متر
– عرض دهانه ۵/۲۵ متر
– ارتفاع بین ۵/۵ الی ۷  متر
– جرزها به تعداد ۶ عدد
– نوع تاق نیز بصورت شاخ بزي مي باشد.
کل سازه الهام گرفته از معماری قدیم دزفول و با مصالح قدیمی انجام شده است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top